Publikované

Čo si obliecť na SUP/paddleboarding?

Pre všetkých z vás, ktorí ste sa o paddleboardingu dozvedeli len nedávno, ste určite zistili že je to v skutočnosti veľmi dostupný šport. Mnohí z Vás sa často pýtajú aké je najvhodnejšie oblečenie na SUP, čo je najlepšie si na paddleboardovanie obliecť. Nemusíte mať strach, že oblečenie na SUP Vás vyjde draho alebo že budete potrebovať špeciálnu výstroj, ktorá je ťažko dostupná. Postačí Vám akékoľvek oblečenie na šport, či inú voľnočasovú aktivitu, ktoré nájdete doma v skrini. Po splnení tejto jednoduchej podmienky, ste skoro pripravený vyraziť za novým dobrodružstvom a novými skúsenosťami na SUP.

Oblečenie, ktoré sa nosí na paddleboarding je v podstate rovnaké, či sa nachádzate u nás v Európe, USA alebo Austrálií. Samozrejme, všetko záleží od počasia a s tým súvisiacich podmienok. Niekto SUPuje len počas letného obdobia, kedy je teplota vzduchu aj vody v podstate veľmi príjemná, niekto paddleboarduje aj počas studenejších, prechodných ročných období a takejto klíme je v zásade potrebné prispôsobiť kvalitu, či hrúbku oblečenia. My sa budeme postupne venovať popisu oblečenia, ktoré je najvhodnejšie pre jednotlivé ročné obdobia.

Oblečenie na letný paddleboarding

Pre väčšinu paddleboardistov je práve leto tým obľúbeným ročným obdobím a tak isto počas leta je SUP najpopulárnejší. Pokiaľ ide o oblečenie, letné obdobie je to najjednoduchšie a najpraktickejšie. Ak priemerné teploty vzduchu dosahujú aspoň príjemných 20 stupňov Celzia, ako je tomu vo väčšine európskych krajín, môžeme Vás ubezpečiť, že s výberom toho správneho oblečenia nebudete mať veľa starostí. Pri ženách a rovnako aj pri mužoch odporúčame nejaké krátke nohavice, šortky a tričko s krátkym rukávom príjemného materiálu. Dôležitá je samozrejme pokrývka hlavy, šiltovka, alebo nejaký klobúk, ktorý ochráni Vašu tvár pred slnkom. Je dôležité spomenúť, že ak počas letného slnečného dňa plánujete stráviť na SUPe dlhší čas, je potrebné si citlivé miesta chrániť pred úpalom, používať opaľovacie krémy s vysokým UV faktorom a v neposlednom rade dodržiavať pitný režim.

Oblečenie na jarný/jesenný paddleboarding

Teplota vzduchu aj vody počas jari a jesene samozrejme klesá a v porovnaní s letom si vaše oblečenie budete musieť viac prispôsobiť, aby Vám v prvom rade nevadil chlad a aby Vám bolo aj naďalej príjemne a komfortne. Určite pokles teplôt, či už vzduchu aj vody neznamená aby ste s paddleboardingom prestali a čakali opäť dlhý čas kým nepríde leto. Výstroj v podstate zostáva rovnaká ako v lete, avšak všade sa odporúča pridať po jednej vrstve na viac. V hornej polovici tela je vhodné na klasické tričko či tielko použiť ešte jednu hrubšiu vrstvu v podobe nepremokavej športovej mikiny alebo bundy. V spodnej časti tela, je možné nechať si krátke nohavice, alebo ich vymeniť za trojštvrťové, či dlhé. Veľmi dôležité sú v tomto prípade neoprénové topánky. V závislosti od klesajúcej vonkajšej teploty, alebo u ľudí ktorí sú náchylnejší na chlad sa odporúča nosiť neoprén, alebo jednoducho toľko vrstiev oblečenia, koľko potrebujete, aby Vám bolo čo najpríjemnejšie. Nezabúdajte nato, že SUP je šport ako všetky ostatné, pohybom sa dostatočne zahrejete a vaše telo bude generovať dostatok tepla.

Oblečenie na zimný paddleboarding

Čo si obliecť na SUP v zime, závisí od viacerých faktorov, napr. aký dlhý, či aký náročný tréning plánujete absolvovať, či budete paddleboardovať aj na vlnách, alebo len stojatej vode. Pri aktívnom SUPovaní sa odporúča neoprén, neoprénové rukavice, neoprénové topánky. Pri rekreačnom SUPovaní je vhodné si pod neoprén obliecť ako podkladovú vrstvu ešte jedno termoprádlo, ak nemáte neoprén pri rekreačnom pádlovaní je možné ho nahradiť nepremokavými nohavicami a bundou, ktoré napr. využívate aj pri iných športoch.

Topánky na paddleboarding

Aj výber obuvi závisí najmä od teploty. Povrch na vrchnej strane SUPu je určený najmä na bosé nohy, takže každý paddleboardista v lete preferuje pádlovanie na boso. V prípade poklesu teploty počas jari a jesene a taktiež aj počas zimy sú najlepšou voľbou neoprénové topánky. Ak sa rozhodnete použiť nejaké outdoorové topánky, ktoré využívate aj na iné športy, dávajte obzvlášť pozor, aby ste v podrážke nemali zabudnutý nejaký kameň alebo ostrý predmet, ktorý by mohol hornú časť vašej dosky poškodiť. Keďže je SUP sám o sebe vyrobený z veľmi odolného materiálu, to poškodenie by bolo viac-menej len estetické. Taktiež sa neodporúčajú ani nejaké ťažké/zimné topánky.

Oblečenie na cvičenie jógy na Supe

Oblečenie počas leta, kedy sa najčastejšie cvičí jóga na SUPe sa nelíši od oblečenia, ktoré je vhodné pre aktívne aj rekreačné pádlovanie. Pohodlné krátke nohavice, tielko alebo tričko, nezabudnúť na pokrývku hlavy a opaľovací krém počas slnečných dní.

Tu nájdete aktuálnu ponuku nafukovacích paddleboardov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *